Na čo si dať pozor pri kúpe firemného vozidla

Kúpa firemného vozidla je predsa len komplikovanejšia ako výber toho osobného. Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, na čo všetko si dať pozor. Zaujíma vás, či je pre vás výhodnejšie nové, alebo jazdené vozidlo? Chcete vedieť, ktorým najčastejším chybám sa vyhnúť, aby ste neurobili krok vedľa? Odpovede na tieto otázky sme našli za vás.

Nové či jazdené vozidlo

Zrejme každý podnikateľ sa pri kúpe firemného vozidla pýta otázku: „Nové alebo jazdené auto?“ Štatistika hovorí, že približne 75 % všetkých nových vozidiel si kupujú firmy. Je to hlavne kvôli tomu, že väčšina firemných vozidiel je po 3-5 rokoch vyradená z používania a spoločnosti kupujú nové. Môžu za to najmä vyššie náklady na servis, vyššie riziko závažnejších porúch alebo aj nereprezentatívnosť vozidla.

Kúpa nového firemného vozidla je výhodná aj pre vás. Chcete, aby vaša spoločnosť pôsobila jednotne? Pri kúpe nových automobilov bez problémov získate zhodné modely aj ich verzie. Pri kúpe jazdených vozidiel by ste s tým mali výrazne problémy. Nehovoriac o tom, že pri objednávke od výrobcu si vozidlo môžete prispôsobiť podľa vlastných požiadaviek. Nezanedbateľnou výhodou sú aj fleetové zľavy (tie dnes poskytujú všetci dodávatelia) pri väčšom objeme objednávky či jednoduchšie vzťahy s dodávateľmi vozidiel, ktorí sa zároveň stanú aj vašim servisným partnerom.

Riaďte sa rozumom

Aj podnikatelia sa často pri kúpe firemného vozidla nechajú ovplyvniť nedôverou k značke či k dieslu/benzínu. Preto na tieto predsudky zabudnite a vyberajte s rozumom – budete mať výrazne širšiu ponuku možností. Zlá skúsenosť vášho kamaráta s konkrétnou značkou neznamená, že podobnú situáciu zažijete aj vy. Výhodou pri rozhodovaní je aj dôkladný prieskum trhu.

Na začiatku si napíšte zoznam vašich požiadaviek na samotné auto aj na jeho prevádzku. Dôležité je aj vedieť, či auto kupujete ako majetok firmy, alebo chcete využiť operatívny lízing (dlhodobý prenájom).

Rozhodli ste sa pre druhú možnosť? Vtedy sa zamerajte hlavne na cenu, rozsah aj kvalitu poskytovaných služieb. Dajte si záležať na výbere poskytovateľa lízingu, ktorého službu budete niekoľko rokov využívať a môže ovplyvniť aj chod firmy. Nebojte sa byť aktívni, dôkladne si pozrite ponuky a porovnajte služby. V prípade kúpy vozidla do majetku firmy to máte výrazne jednoduchšie a tieto otázky nemusíte riešiť.

Akým chybám sa vyhnúť?

Automobilky svoje vozidlá neustále vyvíjajú a posúvajú vpred. Že ste neboli so značkou pred 7 rokmi spokojní, neznamená, že spokojní nebudete ani dnes. Skutočne, zabudnite na predsudky a vozidlo vyberajte racionálne. Nezabudnite ani na to, že ideálne auto pre všetky firmy neexistuje. Vyberajte podľa skutočných potrieb a nie podľa odporúčaní kamaráta, ktorý podniká v inom odvetví. A keď si nové firemné vozidlo kúpite, nezabudnite na jeho evidenciu – spotreba, vývoj servisných nákladov (životnosť pneumatík, poruchovosť) či jeho nehodovosť.

Kedy je správny čas na kúpu nového firemného vozidla

Záleží to od niekoľkých faktorov. Ak vám ide predovšetkým o optimalizáciu nákladov, sledujte najmä vývoj servisných nákladov, poruchovosť a výdavky na opravy. Ak tieto náklady začnú rásť, nastal ideálny čas na obnovu vozového parku. Okrem toho však musíte vedieť vyhodnotiť správny moment na predaj starého auta. Ak máte firemné vozidlo Opel či Peugeot a táto značka ohlásila výrobu novej generácie tohto modelu, predajte ho ešte pred uvedením novinky na trh. Ak nepredávate jazdené vozidlo, vtedy vám uvedenie novej generácie modelu môže pri kúpe staršieho typu priniesť výraznú úsporu.

Chcete pomôcť s výberom firemného vozidla? Navštívte jednu z našich pobočiek FinalCD na celom Slovensku a naši odborníci vám s radosťou pomôžu.

« Predchádzajúca aktivita
Nasledujúca aktivita »
Dopyt
na vozidlo
Objednať
servis
Objednať
testovaciu jazdu
Objednať
náhradný diel
Kalkulácia
financovania
Výkup
vozidiel

Zdieľať

Na čo si dať pozor pri kúpe firemného vozidla

Facebook

Peugeot je moja značka

OPEL je moja značka

Citroën je moja značka

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok finalcd.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK
xxs
xs
s
m
l
xl