Najlepšie úžitkové vozidlá z našej ponuky

Najlepšie úžitkové vozidlá z našej ponuky
Pridané 03.01.2022

Úžitkové vozidlá poslúžia živnostníkovi aj veľkej firme. Viete ktoré sú tie najlepšie?

Úžitkové vozidlá sú pre mnohých podnikateľov neodmysliteľným pomocníkom. Poskytujú veľkorysý úložný priestor a celé auto je navrhnuté tak, aby nakladanie a vykladanie vecí bolo čo najpraktickejšie. Pozrime sa preto, ktoré úžitkové vozidlá sú rokmi osvedčené a považujú sa za najlepšie.

Úžitkové vozidlá so spaľovacím motorom sa objavili ešte v 19. storočí. To prvé vymyslel nemecký vynálezca a konštruktér Gottlieb Daimler. Išlo prakticky o voz pôvodne ťahaný koňmi. Daimler však na prednú časť, kde sedel pôvodne kočiš namontoval veľký volant. Ten bol spojený s prednými kolesami. V zadnej časti bol umiestnený motor s výkonom štyroch konských síl.

Gottlieb Daimler

Jeho vynález si len pomaly nachádzal svojich priaznivcov. Výrazné skoky v rozšírení úžitkových vozidiel priniesli obe svetové vojny, ale aj rozvoj obchodu po roku 1945. Dnes, po vyše sto rokoch patrí tento druh medzi samozrejmosť automobilového sveta.

Čo sú úžitkové vozidlá?

Do kategórie úžitkových vozidiel radíme široké spektrum automobilov, ktoré slúžia na prevážanie tovaru a cestujúcich. Niekedy sa zvyknú ešte deliť na ľahké úžitkové vozidlá (do 3,5 t) a ťažké úžitkové vozdilá (známejšie skôr ako nákladné auto).

Vozidlá do 3,5 tony najčastejšie delíme podľa typu karosérie:

  • Combi - je určený na prepravu tovaru aj osôb. Strešná línia pokračuje smerom dozadu ponad celé auto. K batožinovému priestoru je prístup zozadu cez takmer vertikálne tretie resp. piate dvere. Štandardne je možné flexibilne meniť rozloženie interiéru (sklápať či vyberať sedadlá a pod.)
  • Van - je väčší než štandardný osobný automobil a zvyčajne sa používa najmä na prepravu tovaru. Na tento účel má upravený aj batožinový priestor, ktorý je priestranejší.
  • Dodávka - slúži na prepravu tovaru. Zvyčajne býva krabicového tvaru a je uspôsobená tak, aby sa do jej batožinového priestoru vošla europaleta. Poskytuje tiež miesto pre dvoch, prípadne troch členov posádky. Niektoré modely ponúkajú aj druhý rad sedadiel.
  • Valník - tento typ úžitkového vozidla má nadstavbu vo forme rovnej plošiny vybavenej postrannými bočnicami. Pri vykladaní a nakladaní sa dajú sklopiť a uľahčiť tak manipuláciu s tovarom.
  • Bus - ide o úžitkové vozidlo používané primárne na prepravu osôb. Zvyčajne má zabudované resp. vyberateľné sedačky pre 6 - 11 osôb. Vybraním alebo vložením sedačiek sa dá upraviť veľkosť batožinového priestoru.

Výhody úžitkových vozidiel

Benefity plynúce z využívania úžitkových vozidiel sú viaceré. Predovšetkým je to veľký úložný priestor, ktorý by sme v štandardných osobných automobiloch len ťažko hľadali. Zároveň býva toto miesto využité s dôrazom na praktickosť. Nič v aute nezaberá priestor navyše.

Úžitkové vozidlá majú väčšinou vnútorný priestor modifikovateľný. Samozrejme to závisí od konkrétneho typu, no zvyčajne sa dajú napríklad úplne vybrať zadné sedadlá a tým úložný priestor ešte zväčšiť.

Síce to v našich končinách nie je príliš populárne, ale úžitkové vozidlá sú ideálne napríklad pre päťčlenné rodiny. Do auta sa zmestia nielen rodičia s deťmi, ale aj všetka batožina a poprípade aj domáci miláčik. Príkladom takéhoto vozidla je napríklad aj Peugeot Rifter, ktorý nájdete v našej ponuke.

Peugeot Rifter

Najlepšie hodnotené úžitkové vozidlá z našej ponuky

Medzi dlhodobo najlepšie hodnotené úžitkové vozidlá patrí Peugeot Boxer. Ide o klasiku, ktorá je na trhu už takmer 25 rokov. Za ten čas prešiel viacerými úpravami, ktoré sa týkali karosérie, motora a ďalšieho vnútorného vybavenia.

Tento model v sebe kombinuje spoľahlivosť a praktickosť. Má nízky prah, čo uľahčuje manipuláciu s tovarom. Zadné nakladacie dvere sa dajú v špeciálnej výbave zaklopiť súbežne s bokmi až do uhlu 270°. Bočné posuvné dvere umožňujú naložiť predmety so šírkou až 1422 mm, čo je najviac v danej triede.

Aj ostatné úžitkové vozidlá Peugeot ako je napríklad model Peugeot Partner patria medzi rokmi a užívateľmi osvedčené modely.

Peugeot Partner

Pri francúzskych automobilkách ešte zostaneme. Pomerne známe sú úžitkové vozidlá značky Citroën. Azda najznámejším modelom je Citroën Berlingo. Najnovšia generácia dostala ocenenie v ankete AutoBest, za automobil s najlepším pomerom cena/výkon.

Vyrába sa v dvoch verziách. Rodinnej Multispace a úžitkovej verzii Furgon. V oboch prípadoch dominuje modularita a priestranný interiér. Motory v tomto modeli spĺňajú prísne emisné normy a zároveň sa môžu pochváliť nízkou spotrebou.

Populárne medzi firmami sú úžitkové vozidlá Opel. Medzi najrozšírenejší model patrí Opel Vivaro. Napriek kompaktným vonkajším rozmerom ponúka tento model praktické usporiadanie vnútorného priestoru. V závislosti od modelu, môže mať nákladný priestor objem až 6,6 m3. Taktiež užitočné zaťaženie môže byť až 1,4 tony.

Opel Vivaro

Najčastejšie sa Opel Vivaro predáva vo verzii Van, ktorý je prispôsobený najmä na prepravu tovaru. Ďalším populárnym modelom je Combi. Tento model sa primárne využíva na prepravu osôb, no po sklopení resp. vybratí sedadiel nájde uplatnenie aj na prepravu tovaru.

Na záver

V našej ponuke FINAL-CD máme široký výber úžitkových vozidiel. Preferujeme najmä osvedčené a spoľahlivé modely od automobiliek Peugeot, Citroën a Opel. Len tak vieme našim klientom zabezpečiť bezproblémové užívanie dodaných automobilov.

 

Ocenenia

Získali sme ako jediný koncesionár PEUGEOT v Európe už 6 x prestížnu cenu.

ParížParížBerlínBarcelonaSlovensko

Zlepšujeme sa pre vás aj naďalej

Vopred ďakujeme za vaše podnety a skúsenosti so službami FINAL‑CD. Napíšte nám Váš názor

Ochrana osobných údajov
Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok finalcd.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií.
xxs
xs
s
m
l
xl