Prezutie pneumatík na leto: Kedy je ten správny čas?

Prezutie pneumatík na leto: Kedy je ten správny čas?

Aj vy každý rok riešite dilemu, kedy je vhodný čas vymeniť zimné obutie na aute za letné? Slovenský zákon ukladá povinnosť vodičom motorových vozidiel jazdiť na zimných pneumatikách od 15. novembra do 31. marca. To však neznamená, že hneď 1. apríla musíte ísť do autoservisu a prezuť zimné gumy na letné. Zároveň vám však na zimných pneumatikách neodporúčame jazdiť ani po celý rok. Prečo?

Prečo prezuť pneumatiky

Výmena zimných pneumatík na letné je dôležitá z dvoch dôvodov – zvýšite svoju bezpečnosť na cestách a zároveň znížite náklady. Pri vyšších teplotách rastie brzdná dráha zimných pneumatík až o 20 %. Môže za to nižšia priľnavosť spôsobená zmenou vlastností kvôli teplotám, na ktoré zimné pneumatiky nie sú určené. A čo je to vyššia teplota? Pri viac ako 7 °C začínajú prichádzať zimné gumy o svoje vlastnosti, pri 20 °C je jazda na nich riskantná. Okrem bezpečnosti vám však prezutie pneumatík pomôže aj ušetriť. Jazda na zimných pneumatikách v teplom počasí sa prejaví aj vyššou spotrebou – ide o nárast približne 0,5 l/100 km.

S prezúvaním pneumatík sa zbytočne neponáhľajte

Predstava prázdnych autoservisov a žiadneho čakania na výmenu pneumatík je lákavá, zbytočne sa však neponáhľajte. Poznáte bláznivý apríl, keď je jeden deň +23 °C a na druhý deň ráno mrzne. Toto je dôvod, kvôli ktorému s prezutím radšej počkajte. Tu platí pravidlo: jazdite radšej v lete na zimných ako v zime na letných.

Kedy prezuť na letné

Kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Riaďte sa teplomerom a hodinkami. Ak auto naštartujete prvýkrát o 7:00 a teplota sa spoľahlivo pohybuje nad 7 °C viac ako týždeň, nastal čas prezuť pneumatiky na leto. V prípade, že teplota neprekročila hranicu 7 °C, počkajte. Práve sedmička na teplomere je tou magickou hranicou, podľa ktorej sa rozhodujte pri prezúvaní pneumatík.

Koľko stojí výmena pneumatík

Cenu za prezutie ovplyvňujú vaše požiadavky. Máte obuté zimné aj letné pneumatiky na diskoch a chcete vymeniť celé kolesá? Cena prezutia pneumatík bude nižšia ako pri prezutí gúm na disky. Vo Final CD vám pneumatiky prezujeme za 33 Eur s DPH (plechový disk) a 50 Eur s DPH (elektrón)a kolesá vymeníme za 25 Eur s DPH.

Častým problémom býva aj správne skladovania pneumatík. Nemáte vhodné priestory a doma ich nechcete nechávať? Pripravili sme pre vás možnosť celoročného uskladnenia pneumatík, vďaka ktorému predĺžite ich životnosť.

Zaujala vás táto ponuka? Objednať sa môžete na https://www.finalcd.sk/objednat_servis/.

« Predchádzajúca aktivita
Nasledujúca aktivita »
Dopyt
na vozidlo
Objednať
servis
Objednať
testovaciu jazdu
Objednať
náhradný diel
Kalkulácia
financovania
Výkup
vozidiel

Zdieľať

Prezutie pneumatík na leto: Kedy je ten správny čas?

Facebook

Peugeot je moja značka

OPEL je moja značka

Citroën je moja značka

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok finalcd.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK
xxs
xs
s
m
l
xl