Začnime však po poriadku a pozrime sa na všetky základné typy pohonov tak, ako prišli na svet.
Prvý benzínový motor sa objavil už koncom 19. storočia. Za vyše stovku rokov však ubehol vývoj v tejto oblasti dlhé kilometre. Tento typ motora štandardne funguje na princípe iskry, ktorá zapáli horľavú zmes, v tomto prípade je to benzín.
Výkon hnacej sily sa reguluje prevažne pomocou škrtiacej klapky, ktorá sa po stlačení plynového pedálu otvorí a do motora sa vpustí viac vzduchu. Riadiaca jednotka motora následne upraví dávku paliva.
Benzínový motor má niekoľko základných výhod. Štandardne je jeho obstarávacia cena nižšia než je tomu v prípade vozidiel s naftovým alebo alternatívnym pohonom. Posádke vozidla poskytuje vyšší komfort pri jazde. Jednak je motor tichší a nespôsobuje toľko vibrácií.
K výhodám možno zaradiť aj lacnejší servis, menšie náklady na údržbu a náhradné diely. K benefitom treba tiež započítať aj nižšie povinné ručenie a vyššia odolnosť pri nízkych teplotách.
Medzi hlavné nevýhody benzínového motoru môžeme zaradiť vyššiu spotrebu paliva. Akoby to nestačilo, aj cena benzínu je v porovnaní s naftou vyššia. Problém tiež môže nastať v slabšej odolnosti motora a menšom výkone pri nižších otáčkach.
Auto s benzínovým pohonom je ideálne pre tých, ktorí ho plánujú využívať na jazdu po meste alebo do blízkeho okolia svojho domova a na výlety do väčších vzdialeností vyrážajú iba príležitostne.
Autá s benzínovým pohonom z našej ponuky nájdete na : Automobily na predaj.
Taktiež bol vyvinutý už v 19. storočí, no v aute sa prvýkrát objavil až roku 1936. Naftový motor funguje na princípe vznietenia. V spaľovacom priestore sa vzduch stláča, čím stúpa jeho teplota. V správnej chvíli sa postom vstrekne palivo a následne dôjde k vznieteniu.
Auto s dieselovým pohonom skrýva v sebe radu výhod. Má väčší výkon, vyššiu odolnosť motora a tým aj dlhšiu životnosť. Samozrejmosťou je nízka spotreba a poteší aj menšia cena za palivo. Dieselový motor je efektívny pri nízkych a stredných otáčkach a navyše mu nevadí ani vyššia záťaž vozidla.
K nevýhodám možno zaradiť vyššiu obstarávaciu cenu vozidla. Príliš nepotešia ani väčšie náklady na servis, vyššia hlučnosť a vibrácie. Taktiež si priplatíte pri povinnom ručení a problémy spôsobujú aj príliš nízke teploty v zime. Pri mínusových teplotách hrozí, že nenaštartujete. Najväčšou nevýhodou však je fakt, že sa dieselové autá nehodia do mesta resp. na krátke trasy.
Určite pre každého, kto každý deň dochádza do práce z väčšej vzdialenosti a cestou do práce a späť nestojí v zápchach. Taktiež je ideálne pre ľudí, ktorí chodia radi a často na výlety v rámci Slovenska alebo do zahraničia.
Autá s naftovým pohonom z našej ponuky nájdete na: Automobily na predaj.
Do tejto kategórie by sme v súčasnosti mohli zaradiť najmä tri druhy pohonov:
Autá jazdiace na stlačený zemný plyn sú na Slovensku dobre známe. Do popredia a širšieho povedomia sa dostali až koncom 20. storočia. Palivo v tomto prípade tvorí stlačený zemný plyn.
Byť majiteľom auta jazdiaceho na LPG nesie so sebou viaceré výhody. V prvom rade sú to nižšie náklady na jazdu. Auto síce plynu spotrebuje viac, no jeho cena je podstatne nižšia. Stlačený zemný plyn nevytvára žiadne uhlíkové usadeniny ani iné nečistoty, takže menej poškodzuje motor.
K ďalším benefitom patrí:
Avšak aj v tomto prípade treba spomenúť nevýhody. Autá s týmto pohonom majú vyššie náklady na servis s čím súvisia aj povinné prehliadky palivovej sústavy a tlakovej nádrže. Kvôli umiestneniu nádrže na LPG dochádza k čiastočnému zmenšeniu priestoru kufra.
Taktiež treba rátať so znížením výkonu motora o 5 - 10%. Tu však treba dodať, že väčšina vodičov si túto zmenu ani nevšimne. Najväčšou nevýhodou však je zakázaný vjazd do väčšiny podzemných parkovísk.
Tento typ áut je ideálny pre tých, ktorí chcú ušetriť náklady na palivo alebo majú ekologické zmýšľanie, no auto s hybridným pohonom alebo elektromobil je pre nich finančne nedostupný.
Predstavujú akýsi medzistupeň medzi klasickými autami so spaľovacím motorom a elektromobilmi. Tento druh automobilov má totiž štandardne spaľovací motor a elektromotor. Prvý z nich sa dostáva k slovu, keď auto ide vyššou rýchlosťou. Napríklad pri obchvate meste alebo pri jazde po dialnici.
Naopak elektromotor je v akcii od naštartovania až po rýchlosť zhruba 25 km/h. V niektorých prípadoch môžu oba motory pracovať súčasne. Vhodne sa tak využívajú prednosti oboch druhov pohonov. Spaľovacím motorom nesvedčí časté zastavovanie, zrýchľovanie a spomaľovanie v mestách. Konštantná rýchlosť a stabilné otáčky na dialnici sú však niečo úplne iné.
Elektromobilom však časté zastavovanie a rozbiehanie sa nijako nevadí. Preto sa najčastejšie dostanú k slovu v mestských zápchach. Vďaka tomu majú hybridné vozidlá relatívne nízku spotrebu.
Nevýhodou áut s hybridným pohonom je najmä ich vyššia obstarávacia cena. Taktiež nie všetky autoservisy sú ochotné a schopné pustiť sa do opravy takéhoto vozidla.
V minulosti sme už písali podrobný článok o hybridných autách, kde sme sa tomuto pohonu venovali detailnejšie. V našej ponuke nájdete hybridné autá v kombinácii benzín / elektina ale aj diesel / elektrina.
Autá s elektrickým pohonom možno prirovnať ku kométe. Ešte pred pár rokmi boli považované za čisté sci-fi. Dnes sú vo vyspelých krajinách samozrejmosťou, pričom pomaly vytláčajú klasické autá so spaľovacím motorom. Na Slovensku je tento trend o niečo slabší, no aj tu už možno čoraz častejšie stretnúť elektromobily.
Výhody elektromobilov sú jasné. Odpadá potreba riešiť bežnú údržbu spojenú s výmenou oleja a filtrov. Elektrina je oproti fosílnym palivám relatívne lacná. Dôležitý je aj ekologický faktor, ktorý by mali mať na zreteli aj ľudia neholdujúci zelenej vlne. Viaceré mestá vo svete napríklad zakazujú vstup do mesta autám so spaľovacím motorom.
V prípade že zvažujete kúpu auta s elektrickým pohonom, budeme radi, ak si pozriete našu ponuku elektromobilov.
Aj v prípade elektromobilov však platí, že každá strana má dve mince. Medzi negatíva patrí pomerne vysoká cena za obstaranie vozidla. Podobne ako pri hybridoch aj tu môže nastať problém so servisovaním. Stále absentuje široká sieť dobíjacích staníc, takže na dlhý výlet merajúci stovky kilometrov sa s elektromobilom len ťažko vyberiete.
Každý druh pohonu vozidiel má svoje klady a zápory. Záleží len od vás, ktorý z nich si vyberiete. Ponuka je skutočne široká. Či už vaše rozhodnutie padne na klasickú voľbu alebo sa rozhodnete pre inovácie, vedzte, že vždy budete musieť robiť aspoň čiastočný kompromis.
FINAL-CD získalo prestížny certifikát AAA Highest Creditworthiness, tento certifikát je jedným z najdôležitejších Európskych štandardov definujúcich kvalitu obchodnej činnosti. Je medzinárodne uznávanou známkou obchodnej kvality a vyhodnocuje sa na základe rovnakej analytickej metodiky pre všetky európske trhy. Spoločnosť FINAL-CD získala aj prestížny titul Superbrands, už tretí rok po sebe. Medzi Superbrands spoločnosti sme sa zaradili v rokoch 2021, 2022 a aj 2023. Je najuznávanejšou globálnou autoritou v oblasti hodnotenia a oceňovania obchodných značiek a znakom špeciálneho postavenia a uznania vynikajúcej pozície značky na lokálnom trhu. Na základe jednotných kritérií a metód každoročne oceňuje najlepšie z najlepších značiek v takmer 90 krajinách na piatich kontinentoch FINAL-CD ako jediný koncesionár značky PEUGEOT v celej Európe získal už 5x prestížne ocenenie Peugeot Servise Quality Awards. Ako koncesionár značky OPEL sme obdržali diplom OPEL C&S za najvyšší nárast predaja a trhového podielu v Českej a Slovenskej republike, taktiež za najvyšší nárast objednávok, najvyšší nárast celkových predajov náhradných dielov. Ďalej nás ocenili za najvyšší predaj v Slovenskej republike a v neposlednom rade je FINAL-CD ohodnotené 2x ako Dealer roku v oblasti služieb zákazníkom.
Vopred ďakujeme za vaše podnety a skúsenosti so službami FINAL‑CD. Napíšte nám Váš názor
Ochrana osobných údajov | Nastavenia cookies