Ako pripraviť auto na dovolenku? Na týchto 6 vecí si dajte pozor

Ako pripraviť auto na dovolenku? Na týchto 6 vecí si dajte pozor

Niekoľkokilometrové kolóny, náročné horské priesmyky, horúčavy a nervozita na vozovkách. Aj to je odvrátená tvár cesty na dovolenku autom. Chcete sa vyhnúť nepríjemným poruchám a prekvapeniam? Pri príprave svojho vozidla si dajte pozor na týchto 6 vecí.

1. Pozrite sa pod kapotu

To najdôležitejšie sa ukrýva pod kapotou auta, aj preto začnite tu. Čo všetko skontrolovať? Pri starších autách vyčistite chladič od väčších nečistôt ako listy či hmyz. V horúcom letnom počasí je nevyhnutnosťou dostatok chladiacej zmesi. V prípade, že by vám došla, za horúca ju neodporúčame dolievať kvôli tomu, že by mohla vyprsknúť. Síce ju môžete v prípade potreby nahradiť destilovanou a v núdzi aj obyčajnou vodou, nie je to však najlepšie riešenie. Pozrite sa aj na stav oleja a ak vám chýba pár stoviek kilometrov do ďalšej výmeny, vykonajte ju ešte pred cestou. Určite nezabudnite ani na kontrolu batérie, s ktorou vám najlepšie pomôžu odborníci v servise.

2. Brzdy musia byť v 100% poriadku

Cestou na dovolenku sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete klesaniu v nekonečných serpentínach či neustále pribrzďovaniu v dôsledku zápch. Hoci kvôli šetreniu platničiek a paliva odporúčame brzdiť hlavne motorom, určite nevynechajte kontrolu bŕzd. V prípade, že majú to najlepšie za sebou, vymeňte ich. Kvôli neustálemu prehrievaniu by mohli poškodiť kotúče. A ich výmena je drahšia ako kúpa nových platničiek.

3. Pneumatiky nestačí iba dofúkať

Pred každou dlhšou jazdou sa vám oplatí dofúkať pneumatiky podľa odporúčaných údajov výrobcu automobilu. Vďaka tomu bude vaše vozidlo stabilnejšie na ceste, znížite dĺžku brzdnej dráhy a zároveň môžete ušetriť aj viac ako 0,5 l paliva na 100 km. Nezostaňte však iba pri tom a zmerajte hĺbku dezénu pneumatiky. Síce podľa slovenskej legislatívy je minimálna výška 1,6 mm, kvôli bezpečnosti a zákonom v susedných štátoch je lepšie gumy vymeniť už pri výške menšej ako 3 mm.

4. Nielen slnko, ale aj dážď

Počítať musíte nielen s tropickými horúčavami, ale aj dažďom. Preto je dôležité skontrolovať stierače. Je na nich guma príliš tvrdá? Vymeňte ich za nové. Okrem toho si overte, či máte dostatok vody v ostrekovačoch. Toto oceníte nielen počas vytrvalého dažďa, ale aj pri nočnej jazde a náletoch hmyzu na vaše čelné sklo.

5. Výbava, na ktorú sa môžete spoľahnúť

Na ceste sa môžu stať rôzne situácie, aj preto je lepšie sa na ne dôkladne pripraviť. Čo by ste si mali pre istotu zobrať so sebou? Samozrejmosťou je rezervné koleso, ktoré pred dovolenkou skontrolujte. Nezabudnite ani na záložný olej do motora, štartovacie káble, kufrík s náradím, rukavice, baterku či prenosnú pumpu na kolesá. Je lepšie, keď toto vybavenie zbytočne preveziete na dovolenku, ako keby ste ho v prípade potreby nemali mať.

6. Dôverujte radšej odborníkom

Najlepším spôsobom, ako pripraviť svoje vozidlo na náročnú cestu, je zveriť ho do rúk odborníkom. Roky skúseností, špeciálne vybavenie a znalosť o častých poruchách každého automobilu sa postarajú o odhalenie problémov, ktoré ste si na prvý pohľad nevšimli. Ak sa chystáte na dovolenku, príďte so svojím vozidlom na jednu z pobočiek Final-CD a naši odborníci sa postarajú o vašu bezstarostnú cestu.

« Predchádzajúca aktivita
Nasledujúca aktivita »
Dopyt
na vozidlo
Objednať
servis
Objednať
testovaciu jazdu
Objednať
náhradný diel
Kalkulácia
financovania
Výkup
vozidiel

Zdieľať

Ako pripraviť auto na dovolenku? Na týchto 6 vecí si dajte pozor

Facebook

Peugeot je moja značka

OPEL je moja značka

CITROËN je moja značka

VOLVO je moja značka

JAGUAR je moja značka

LAND ROVER je moja značka

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok finalcd.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK

Máme pre vás nové značky,
teraz s Doživotným servisom ZADARMO

Máme pre vás nové značky
Zistite ktoré
xxs
xs
s
m
l
xl