Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného vozidla

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného vozidla

Rozhodli ste sa pre jazdené auto? V tom prípade musíte byť dôkladnejší ako pri kúpe nového vozidla. Začať by ste mali overením všetkých dôležitých čísel.

Skontrolujte všetky dôležité čísla

Čísla vedia rozprávať a o vozidle vám toho prezradia veľa. Na čo by ste si mali dať pozor? Začnite typovým číslom, ktoré nájdete na stredovom stĺpiku alebo v motorovom priestore. Údaje z neho by mali sedieť s osvedčením o evidencii. Ak štítok chýba, vozidlo na seba nedokážete prepísať. Kód motora nájdete pod kapotou a väčšinou býva schovaný pod plastovými krytmi. Pomocou VIN kódu si skontrolujete, či sedí rok výroby a krajina pôvodu. Ďalším dôležitým číslom je počet predchádzajúcich majiteľov vozidla. Ak ich bolo príliš veľa za krátku dobu, berte to ako veľký varovný signál. A nezabudnite si pozrieť aj servisnú knižku, ktorá vám prezradí dôležité informácie o kontrolách, výmenách a ďalších zásahoch do vozidla.

Sledujte detail v interiéri aj exteriéri

Vďaka detailom v interiéri aj exteriéri dokážete toho o aute zistiť veľa. Začnite kontrolou toho, čo sa skrýva pod koberčekmi – môžete tam objaviť vlhké miesta, zvary alebo pri vozidlách s nižším počtom najazdených kilometrov dokážete podľa rozdielu pod rohožkou a mimo nej usúdiť, ako veľmi bolo auto používané. Nezabudnite si dôkladne pozrieť aj kufor. V exteriéri sa zamerajte na jednoliatosť odtieňu farby, lícovanie dielov, hladkosť laku či výskyt hrdze. Samozrejmosťou by mala byť aj kontrola podvozku auta na zdviháku.

Auto vyskúšajte aj na ceste

Nebojte sa sadnúť si za volant, postláčať všetky gombíky (aj kúrenie a klímu) a overiť si, či fungujú. Ak vám majiteľ vozidla nedovolí testovaciu jazdu, dajte ruky preč. Sústreďte sa už pri štartovaní motora – ak vydáva čudné zvuky alebo klepe, nájdite si iné auto. Vyskúšajte jazdu aj bez rúk na volante, ak vás ťahá na stranu, ide pravdepodobne o problém s geometriou. Zabrať dajte aj brzdám, ktorými overíte funkčnosť systému ABS. A nezabúdajte, čím dlhšia testovacia, tým lepšie auto spoznáte.

Nebojte sa pýtať a priviesť si so sebou mechanika

Našli ste niečo podozrivé? Nedajte sa odbiť neurčitými odpoveďami majiteľa a buďte neoblomní. Ak nechce odpovedať, s najväčšou pravdepodobnosťou niečo skrýva. Pýtať by ste sa však mali za každých okolností. Čím viac o aute viete, tým sa vám bude jednoduchšie rozhodovať. A úplne najlepším riešením bude, keď si na obhliadku so sebou privediete aj mechanika, ktorému dôverujete. Skúsené oko môže nájsť nedostatky, ktoré ste si vy nemuseli ani všimnúť.

Ak si pri kúpe vozidla dáte na toto pozor, so svojím výberom budete spokojní.

« Predchádzajúca aktivita
Nasledujúca aktivita »
Dopyt
na vozidlo
Objednať
servis
Objednať
testovaciu jazdu
Objednať
náhradný diel
Kalkulácia
financovania
Výkup
vozidiel

Zdieľať

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného vozidla

Facebook

Peugeot je moja značka

OPEL je moja značka

CITROËN je moja značka

VOLVO je moja značka

JAGUAR je moja značka

LAND ROVER je moja značka

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok finalcd.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK

Máme pre vás nové značky,
teraz s Doživotným servisom ZADARMO

Máme pre vás nové značky
Zistite ktoré
xxs
xs
s
m
l
xl